Jak przygotować kostkę na wiosnę?

Coraz dłuższe dni, pierwsze pąki na drzewach… Nadchodzi najbardziej wyczekiwany moment w roku! Po zimie kostka brukowa i płyty tarasowe mo wymagać specjalnej pielęgnacji. Oto kilka kroków, które warto wykonać, aby zatroszczyć się o przydomową nawierzchnię zanim rozpoczniemy sezon ogrodowy.

Oczyszczenie kostki brukowej to pierwsza czynność którą należy wykonać aby przywrócić jej estetyczny wygląd. Z nawierzchni należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie, kamienie i piasek. Można to zrobić za pomocą miotły, szczotki lub dmuchawy. Pamiętaj, aby nie używać drucianych narzędzi do zamiatania, ponieważ mogą one spowodować naruszenie betonowej powierzchni. Oczyszczenie podłoża stanowi punkt wyjścia do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, ważne jest więc aby czynność tą wykonać skrupulatnie.

Po usunięciu z nawierzchni wszelkich pozostałości po okresie jesienno-zimowym należy ją dokładnie umyć. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kostkę brukową powinniśmy myć wodą przynajmniej 2-3 razy w roku. Taka systematyczność pozwoli nam nie tylko na utrzymanie efektu wizualnego ale także ograniczenie powstawania nalotu organicznego. Do mycia nawierzchni betonowych używa się najczęściej myjek ciśnieniowych.

Zdarza się, że do usunięcia większych zabrudzeń z kostki brukowej lub płyt tarasowych konieczne jest użycie specjalnych środków chemicznych. Przebarwienia po zalegających liściach, tłuste plamy po oleju możemy usunąć przy pomocy reduktora . Preparat dedykowany do powierzchni betonowych czyści i konserwuje kostkę, usuwając uporczywe zabrudzenia bez ingerencji w jej strukturę. Z uwagi na silne działanie środka, zalecamy przed użyciem wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie i w razie wystąpienia przebarwień rozcieńczyć go wodą. Preparat lub jego roztwór należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni kostki za pomoc pędzla lub wałka malarskiego. Po zakończeniu aplikacji odnawianą powierzchnię należy niezwłocznie spłukać wodą.

Kolejnym krokiem jest usunięcie mchów i porostów. Nawierzchnia betonowa może być pokryta naroślami szczególnie na obszarach zacienionych i wilgotnych. Aby usunąć z kostki zielony puch można użyć specjalnego środka chemicznego lub zrobić to manualnie za pomocą szczotki. Chwastout to specjalistyczny preparat, usuwający nalot tworzony przez mchy i porosty. Łatwy w użyciu środek likwiduje istniejące skupiska, a po wyschnięciu tworzy powłokę ochronną, zapobiegającą na długi czas ich ponownemu występowaniu. Oprócz powierzchni kostki brukowej lub płyt betonowych Chwastout zabezpiecza także fugi, chroniąc je przed zarastaniem. Preparat ma konsystencję żelu i jest całkowicie biodegradowalny.

Wszystkie kostki brukowe POZBRUK są fabrycznie zabezpieczone przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci. Nowoczesna technologia hydrofobowego zabezpieczenia H-plus zmniejsza nasiąkliwość materiału do minimum. Wskazane jest jednak aby cyklicznie, przynajmniej 1-2 razy w roku dodatkowo zabezpieczyć je impregnatem. Membrana powstająca na powierzchni poddawanej impregnacji posiada cechę odpychania cieczy, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do wewnętrznej struktury kostki. Systematyczne używanie preparatu NANO sprawia, że nawierzchnia dłużej zachowuje świeży wygląd a jej kolor jest bardziej wyrazisty. Zaimpregnowana kostka jest odporna na występowanie plam i przebarwień. Środek zabezpiecza również nawierzchnię przed działaniem promieniowania UV i tym samym ogranicza proces jej blaknięcia.

Wiosna za pasem! Gotowi do działania?