Najlepsze rozwiązanie stanowi oczywiście regularna konserwacja, choćby z pomocą zwykłej myjki ciśnieniowej. Polecamy usuwać na bieżąco zanieczyszczenia takie jak błoto, kurz, piasek oraz plamy po oleju silnikowym. Koniecznie eliminujmy mchy oraz inne wykwity, a także wycinajmy chwasty rosnące w szczelinach między kostkami. Systematyczne działania pozwolą łatwiej utrzymać kostkę w doskonałym stanie również w sezonie jesienno-zimowym.
Piękna jesień?!
Malownicza jesień kojarząca się z kolorowymi liśćmi i ostatnimi promieniami słońca nie jest aż tak miła dla naszej kostki brukowej. Choćby z winy ciężkich i mokrych liści zalegających na nawierzchni. Wilgoć wpływa na rozwój drobnoustrojów, mchów i pleśni. Przy niewłaściwej konserwacji może dojść do przebarwień kostki, a pod wpływem długo zalegającej wody – nawet mikropęknięć. Dlatego warto pamiętać o regularnym usuwaniu liści oraz gromadzącej się wody. Do prac należy używać narzędzi gumowych lub z włosiem, aby nie uszkodzić powierzchni kostki. Warto sięgnąć po
preparat do czyszczenia kostki brukowej Universal. Ma on konsystencję mydła w płynie i usuwa kurz oraz odspaja uciążliwe zabrudzenia, odświeżając jednocześnie kolory nawierzchni. Z kolei
Reduktor to specjalistyczny środek do usuwania silnych zanieczyszczeń plam powstałych podczas codziennego użytkowania nawierzchni, bez ingerencji w jej strukturę.
Zimowe mrozy
Woda na powierzchni kostki może łatwo zamienić się w lód. Polecamy stosowanie piasku albo mikrogresu, Są one mniej inwazyjne od znanej powszechnie soli kamiennej, powodującej odbarwienia, zacieki oraz plamy na kostce. Niekiedy mamy do czynienia także z nadmiarem śniegu. By go usunąć, używajmy wyłącznie łopat plastikowych lub z brzegiem gumowym, metalowe narzędzia mogą powodować nieestetyczne zarysowania.
Impregnat do kostki brukowej
Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć wybrukowany ogród i podjazd, warto wybrać impregnat do kostki brukowej. To specjalnie opracowany chemiczny środek, który tworzy na kostce specjalną powierzchnię ochronną. Jest ona niewidoczna, ale bardzo efektywna. Impregnat zapewnia m.in. mniejsze wchłanianie wody w strukturę kostki oraz redukuje osadzanie się brudu i osadu. Efekt? Przedłużenie estetyki i żywotności kostki plus rzadsze prace konserwacyjne.
Kostka samoczyszcząca
Właściwe technologie produkcji sprawiają, że kostki są coraz trwalsze, a ich powierzchnie nie zmieniają struktury ani koloru. Na nasze kostki może zostać rozprowadzona dodatkowo opcja samooczyszczenia dla kostki brukowej. W trakcie produkcji wykorzystywana jest technologia TiO2. Na kostce pod wpływem promieniowania UV zachodzą silne reakcje utleniające. Przyczyniają się one do rozkładu różnego rodzaju zabrudzeń organicznych, takich jak tłuszcze, oleje, spaliny i bakterie. W efekcie reakcji, zabrudzenie jest neutralizowane, a pozostałości po nich są spłukiwane poprzez wodę deszczową. Oznacza to mniej chemikaliów w środowisku oraz mniejsze zagrożenie dla ekosystemu.
Działania przed-zakupowe
Dbałość o zniwelowanie ryzyka wypadku możemy też zacząć od... zakupu samej kostki. Przykładowo, produkty Pozbruku z płukaną powierzchnią zawierające
dodatkowe oznaczenie „Nova” mają dodatkowe właściwości antypoślizgowe. Szorstka powierzchnia niweluje ryzyko wypadku, szczególnie na wilgotnej powierzchni, powstałej w wyniku opadów deszczu czy śniegu. To rozwiązanie wybierane często przez osoby posiadające dzieci. Dla zachowania czystości, mimo porowatej powierzchni wystarczy ją przemywać od czasu do czasu strumieniem wody pod ciśnieniem. W przypadku silniejszych plam warto użyć roztworu z niedużą ilością detergentu i obficie spłukać lub skorzystać z preparatów do czyszczenia Universal oraz Reduktor. Znane powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” śmiało można zastosować przy użytkowaniu kostki brukowej. Jeśli ktoś jeszcze nie zadbał o jej odpowiednią konserwację, najwyższy czas zacząć!