Konserwacja kostki brukowej zimą

Konserwacja kostki brukowej zimą

Zimowa aura nie sprzyja kostce brukowej, która w tym okresie narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na uszkodzenia mechaniczne oraz efekty wywołane posypywaniem solą. Warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o kostkę brukową, co robić, aby wiosną ścieżki wyglądały jak nowe i służyły przez wiele lat.  

Katarzyna Budzyń, ekspert Pozbruku

Impregnacja kostki brukowej

Przygotowania do zimy najlepiej zacząć od impregnacji kostki brukowej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów (także w ofercie Pozbruku), które mają za zadanie chronić nawierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi, ułatwić jej utrzymanie i czyszczenie oraz zapobiegać wchłanianiu wody. Zanim rozpoczniemy impregnację kostki, należy dokładnie ją oczyścić, umyć myjką ciśnieniową i pozostawić do wyschnięcia. Sugerujemy, by zabezpieczanie wykonywać w słoneczne dni, przy średniej wilgotności powietrza. Do nakładania preparatu idealnie nadadzą się wałek lub pędzel, mając większe powierzchnie można użyć natrysku, ale musimy pamiętać, aby robić to w bezwietrzny dzień. Preparaty impregnujące są wypłukiwane przez wodę, dlatego zabieg ten warto powtarzać co pewien czas.

Odśnieżanie nawierzchni

Pogoda w naszym kraju jest kapryśna, a częstotliwość opadów śniegu zależy m.in. od regionu Polski. Systematyczne odśnieżanie pozwala na przedłużenie dobrego wyglądu nawierzchni. Wahania temperatur powodujące ciągłe zamarzanie i odmarzanie wody wnikającej w podłoże, wpływają na uszkodzenia i osłabienie wybrukowanych powierzchni. Szczególnie narażone na uszkodzenia są krawędzie kostki, które mogą się kruszyć pod wpływem zmiany objętości zalegającej w szczelinach wody. Wspomniany proces najbardziej zagraża kostkom nieposiadającym fazy. Dlatego tak ważne jest usuwanie nadmiaru zalegającego śniegu i niedopuszczanie do wspomnianych sytuacji. W tym celu warto zabezpieczyć się w odpowiednie „narzędzia, najlepiej mające część zgarniającą wykonaną z tworzywa, względnie drewna. Są one delikatniejsze dla kostki oraz lżejsze w użytkowaniu. Metal bardzo łatwo uszkadza lub zarysowuje nawierzchnię.

Sposoby na odladzanie

Wiele osób posypuje kostki brukowe solą, co jednak może mieć dla niej negatywne skutki. Długotrwałe stosowanie tego środka prawdopodobnie przyczyni się do powstawania wykwitów, erozją kostki, osłabieniem zastosowanego impregnatu. Niekorzystnie wpływa także na otaczającą roślinność. Alternatywę stanowi np. chlorek magnezu, który ma zdecydowanie łagodniejszy wpływ na środowisko oraz nie powoduje uszkodzeń mechanicznych nawierzchni. Poza tym w kontakcie z wodą wytwarza ciepło, co skutkuje roztopieniem otaczającego go śniegu i lodu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak użycie piasku. To rozwiązanie najbardziej ekologiczne, a zarazem najtańsze, zabezpieczające przed poślizgnięciem się na kostce brukowej. Ponadto wnika w szczeliny między poszczególnymi elementami, uzupełniając braki powstałe w procesie wypłukiwania go przez topniejący śnieg i opady deszczu.