Na ten tekst szczególną uwagę powinni zwrócić uwagę mężczyźni, choć oczywiście szanowne panie również zapraszamy do lektury. Będzie poradnikowo o kolorach (nie tylko) kostki brukowej. Wiecie co to melanż? Jak wyglądają barwy platynowa, kasztanowa, kość słoniowa? Znający 6 podstawowych kolorów pracownik marketingu, podjął wyzwanie opisać najbardziej oryginalne barwy w ofercie Pozbruku.
Kolor kostki brukowej odgrywa niezwykle istotną rolę w wyglądzie całej kompozycji. – Wybór koloru nie jest prosty, szczególnie biorąc pod uwagę szeroką ofertę Pozbruku – opowiada Zuzanna Nowicka, ekspert ds. projektowania powierzchni zewnętrznych w Pozbruku. – Barwy jednolite zdaniem wielu osób są ładne, estetyczne i komponują się z nowoczesnym stylem budynków. Kolory mieszane – melanżowe, prościej utrzymywać w czystości, poza tym wykazują mniejszą podatność na odbarwienia i przy właściwej dbałości przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Wśród trendów kolorystycznych wskazałabym grafit, odcienie szarości, biel. Coraz rzadziej stosowane są za to kolory ciepłe, kremowe, chociaż i one mają swoich zwolenników. Warto pamiętać o dwóch niezwykle ważnych określeniach, jakie możecie spotkać w naszych informacjach produktowych, dotyczących barw m.in. kostki brukowej:
melanż i uni.
Kostka brukowa w kolorze kasztanowym
Melanż według Słownika Języka Polskiego oznacza ostro zakrapianą imprezę, mieszaninę stylów, rzeczy, cech, a nawet mix nitek o różnych barwach. Przy kostce brukowej właśnie te dwa ostatnie określenia są najbliżej prawdy – naturalne barwniki ulegają zmieszaniu i rozprowadzeniu w wierzchniej warstwie produktu. W efekcie powstają różne
melanże:
klasyczny, stepowy, kasztanowy, śnieżny, zimowy, wiosenny, letni, nawet
jesienny. Pewien student, czytając ten fragment, skomentował, że nie przeżywał tylko melanżu stepowego, lecz akurat ten kolor mu się podoba najbardziej. Wenecja melanż kasztanowy. na moment przy kolorze kasztanowym, w różnych źródłach oznaczanym również jako błyszczący brąz. Kasztany wiele osób kojarzy z ich... zbieraniem, tworzeniem figurek, jedzeniem (polecamy przyrządzić gatunki jadalne). Melanż kasztanowy znajdziecie, analizując zakup kostki brukowej o nazwie
Wenecja Struktura i można się nią delektować bez konieczności posiadania kasztanowca na ogrodzie, przed firmą. Choć w sumie, jeśli ktoś ma miejsce, dlaczego by nie zasadzić „drzewka”?! Melanż stepowy.
Szampan, kość słoniowa, mleko
Wśród naszych opisów kolorów kostki brukowej znajdziecie również określenie „
wykończenie uni”. Spokojnie, nie zamierzamy szturmować Brukseli. Chodzi o komputerowy dobór składników, umożliwiający uzyskanie jednolitego koloru i powtarzalność wierzchniej warstwy. Przykładem
kostka brukowa granit. Prawdziwy kolorystyczny raj zobaczycie rozważając aranżacje z
kostki brukowej Reneo. Skocznie i wesoło robi się przy kolorze
szampańskim. Szampańskim, czyli? Czy ktoś pijąc bąbelkowy napój, patrzy na jego barwę?! Informujemy zatem, że barwa stanowi połączenie jasnego beżu z delikatnym różem, co polecamy sprawdzić w kompozycjach kostki brukowej.
Kość słoniową skojarzymy z bielą i perłowym beżem. Jest cieplejsza, bardziej interesująca, milsza dla oka niż barwa biała. Podobnie jak kolor
mleczny, z wyglądu jakby „inny biały”.
Węgiel, słońce, stal
W opisie
schodów betonowych natrafiliśmy na kolor
antracytowy. Sam antracyt to odmiana węgla kamiennego. Jest pochodny szarości, wręcz ciemny i stanowi znakomitą alternatywę dla czarnego. Koloru
słonecznego nie trzeba nikomu tłumaczyć, na jego widok po prostu uśmiech sam ląduje na twarzy, nawet jeśli to marmur słoneczny.
Barwa stalowa – tu zapewne jest moc i siła godna Pudziana, a platynowa, hmmm... Przypomina trochę szary, popielaty, a może lepiej użyć po prostu słowa ładny?
Analiza kolorów
Zainteresowani składowymi kolorów mają szansę je „rozbić na części”, np, wg modelu RGB czy CMYK. Przykładowo w przypadku platyny, składowe RGB: czerwony, zielony i niebieski, występują w niemal równych proporcjach (odpowiednio 229, 228, 226), przy CMYK-u przeważa czarny (ale ma tylko 10% tej barwy), do tego domieszka żółtego i magenty. Magenta... To mieszanka czerwonego z odrobiną niebieskiego, choć mogłoby się wydawać, że różowy. Tu podziw dla koleżanki z działu marketingu odpowiedzialnej za grafiki – jak ona te odmiany kolorystyczne odróżnia od siebie – nie wiemy, nie chce zdradzić tej tajemnicy.
Przyślij zdjęcie, otrzymasz czarno-żółty gadżet
Analizując kolory, pamiętajmy, że mogą one nieco inaczej wyglądać na ekranie komputera, telefonu niż w rzeczywistości. Dlatego osobom, którym zależy na perfekcyjnym doborze barw, polecamy obejrzeć produkty osobiście.
Jesteśmy ciekawi, jakie tworzycie kompozycje. Sfotografujcie je, przyślijcie na maila
tomasz.czarnecki@pozbruk.pl, dla pierwszych 5 osób – gadżet firmowy w kolorze czarno-żółtym.