Kolory kostki brukowej

Na ten tekst szczególną uwagę powinni zwrócić uwagę mężczyźni, choć oczywiście szanowne panie również zapraszamy do lektury. Będzie poradnikowo o kolorach (nie tylko) kostki brukowej. Wiecie co to melanż? Jak wyglądają barwy platynowa, kasztanowa, kość słoniowa? Znający 6 podstawowych kolorów pracownik marketingu, podjął wyzwanie opisać najbardziej oryginalne barwy w ofercie Pozbruku. Kolor kostki brukowej odgrywa niezwykle istotną rolę w wyglądzie całej kompozycji. – Wybór koloru nie jest prosty, szczególnie biorąc pod uwagę szeroką ofertę Pozbruku – opowiada Zuzanna Nowicka, ekspert ds. projektowania powierzchni zewnętrznych w Pozbruku. – Barwy jednolite zdaniem wielu osób są ładne, estetyczne i komponują się z nowoczesnym stylem budynków. Kolory mieszane – melanżowe, prościej utrzymywać w czystości, poza tym wykazują mniejszą podatność na odbarwienia i przy właściwej dbałości przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Wśród trendów kolorystycznych wskazałabym grafit, odcienie szarości, biel. Coraz rzadziej stosowane są za to kolory ciepłe, kremowe, chociaż i one mają swoich zwolenników. Warto pamiętać o dwóch niezwykle ważnych określeniach, jakie możecie spotkać w naszych informacjach produktowych, dotyczących barw m.in. kostki brukowej: melanż i uni.

Kostka brukowa w kolorze kasztanowym

Melanż według Słownika Języka Polskiego oznacza ostro zakrapianą imprezę, mieszaninę stylów, rzeczy, cech, a nawet mix nitek o różnych barwach. Przy kostce brukowej właśnie te dwa ostatnie określenia są najbliżej prawdy – naturalne barwniki ulegają zmieszaniu i rozprowadzeniu w wierzchniej warstwie produktu. W efekcie powstają różne melanżeklasyczny, stepowy, kasztanowy, śnieżny, zimowy, wiosenny, letni, nawet jesienny. Pewien student, czytając ten fragment, skomentował, że nie przeżywał tylko melanżu stepowego, lecz akurat ten kolor mu się podoba najbardziej. Wenecja melanż kasztanowy. na moment przy kolorze kasztanowym, w różnych źródłach oznaczanym również jako błyszczący brąz. Kasztany wiele osób kojarzy z ich... zbieraniem, tworzeniem figurek, jedzeniem (polecamy przyrządzić gatunki jadalne). Melanż kasztanowy znajdziecie, analizując zakup kostki brukowej o nazwie Wenecja Struktura i można się nią delektować bez konieczności posiadania kasztanowca na ogrodzie, przed firmą. Choć w sumie, jeśli ktoś ma miejsce, dlaczego by nie zasadzić „drzewka”?! Melanż stepowy.

Szampan, kość słoniowa, mleko

Wśród naszych opisów kolorów kostki brukowej znajdziecie również określenie „wykończenie uni”. Spokojnie, nie zamierzamy szturmować Brukseli. Chodzi o komputerowy dobór składników, umożliwiający uzyskanie jednolitego koloru i powtarzalność wierzchniej warstwy. Przykładem kostka brukowa granit. Prawdziwy kolorystyczny raj zobaczycie rozważając aranżacje z kostki brukowej Reneo. Skocznie i wesoło robi się przy kolorze szampańskim. Szampańskim, czyli? Czy ktoś pijąc bąbelkowy napój, patrzy na jego barwę?! Informujemy zatem, że barwa stanowi połączenie jasnego beżu z delikatnym różem, co polecamy sprawdzić w kompozycjach kostki brukowej. Kość słoniową skojarzymy z bielą i perłowym beżem. Jest cieplejsza, bardziej interesująca, milsza dla oka niż barwa biała. Podobnie jak kolor mleczny, z wyglądu jakby „inny biały”.

Węgiel, słońce, stal

W opisie schodów betonowych natrafiliśmy na kolor antracytowy. Sam antracyt to odmiana węgla kamiennego. Jest pochodny szarości, wręcz ciemny i stanowi znakomitą alternatywę dla czarnego. Koloru słonecznego nie trzeba nikomu tłumaczyć, na jego widok po prostu uśmiech sam ląduje na twarzy, nawet jeśli to marmur słoneczny. Barwa stalowa – tu zapewne jest moc i siła godna Pudziana, a platynowa, hmmm... Przypomina trochę szary, popielaty, a może lepiej użyć po prostu słowa ładny?

Analiza kolorów

Zainteresowani składowymi kolorów mają szansę je „rozbić na części”, np, wg modelu RGB czy CMYK. Przykładowo w przypadku platyny, składowe RGB: czerwony, zielony i niebieski, występują w niemal równych proporcjach (odpowiednio 229, 228, 226), przy CMYK-u przeważa czarny (ale ma tylko 10% tej barwy), do tego domieszka żółtego i magenty. Magenta... To mieszanka czerwonego z odrobiną niebieskiego, choć mogłoby się wydawać, że różowy. Tu podziw dla koleżanki z działu marketingu odpowiedzialnej za grafiki – jak ona te odmiany kolorystyczne odróżnia od siebie – nie wiemy, nie chce zdradzić tej tajemnicy.

Przyślij zdjęcie, otrzymasz czarno-żółty gadżet

Analizując kolory, pamiętajmy, że mogą one nieco inaczej wyglądać na ekranie komputera, telefonu niż w rzeczywistości. Dlatego osobom, którym zależy na perfekcyjnym doborze barw, polecamy obejrzeć produkty osobiście. Jesteśmy ciekawi, jakie tworzycie kompozycje. Sfotografujcie je, przyślijcie na maila tomasz.czarnecki@pozbruk.pl, dla pierwszych 5 osób – gadżet firmowy w kolorze czarno-żółtym.