schody z palisady betonowej i kostki brukowej

Jak zrobić schody ogrodowe z betonowej palisady?

Schody z palisady - krótki poradnik

Schody z palisady betonowej to doskonały pomysł na wytrzymałe i estetyczne zejście do ogrodu lub na nabrzeże. Palisada z betonu, tak jak kostka brukowa, łączy w sobie funkcjonalność, trwałość oraz estetykę. Warto pamiętać, że przy mniejszych inwestycjach nie zawsze potrzebny jest fachowiec. Jeśli zatem dysponujesz czasem, chęciami i odpowiednimi narzędziami, możesz spróbować wykonać schody. Jak ułożyć schody z palisady samodzielnie? Trzymaj się zamieszczonych poniżej wskazówek, a z pewnością Ci się uda.

schody z palisady poradnik

Jak układać schody z palisady? Zanim przystąpisz do pracy

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Potrzebny będzie:

  • gumowy młotek, który posłuży do ubijania kostki,
  • zagęszczarka płytowa o niskiej wadze,
  • poziomica,
  • łopata,
  • ubijak ręczny do kostki brukowej,
  • paliki i sznurek.

Jak zrobić schody z palisady? Zaczynamy od projektu. Zanim powstaną ogrodowe schody, trzeba ustalić ich wysokość i szerokość oraz zaplanować liczbę stopni. Warto mieć na uwadze swoją wygodę i dostosować wymiary stopni do przeciętnej długości ludzkiej stopy. Po wyznaczeniu terenu, wykorzystujemy paliki i sznurek, by zaznaczyć miejsce na schody, uwzględniając najwyższy i najniższy stopień. Zanim dowiesz się, jak układać schody z palisady, czeka Cię usunięcie wierzchniej warstwy ziemi (humusu), której warstwa ma zwykle głębokość 30-40 cm. Pod nią znajduje się twardsze, gliniaste bądź piaszczyste podłoże, które należy odkryć. Jeśli schody mają powstać na niestabilnym terenie, warto zastosować geosiatkę komórkową, zapobiegającą osuwaniu się ziemi.

Schody z palisady – jak zrobić je krok po kroku?

Po przygotowaniu terenu czas na pierwszy krok, czyli wynoszącą 10-15 cm warstwę podbudowy pod schody. Można zastosować tutaj zasypkę piaskowo-cementową lub pospółkę. Należy ją utwardzić przy użyciu płytowej zagęszczarki, przesuwając się w dół. Teraz pora na palisadę. Jak wykonać schody ogrodowe, by były stabilne i dobrze osadzone? Trzeba zadbać o poprawne wbicie elementów brzegowych. Aby zapewnić schodom trwałość, lepiej unikać osadzania palisady bezpośrednio w gruncie. Podbudowa z betonu zapewni jej większą stabilność. Jak układać schody z palisady? W małych dołkach należy umieścić niewielką ilość półsuchego betonu i w tak przygotowanym podłożu osadzić palisadę. Należy wbić ją na tyle głęboko, by pozostawała nieruchoma. To od niej bowiem zależy stabilność całych schodów. Warto też obudować warstwą betonu wystające elementy brzegowe, by wzmocnić efekt.

Jak zrobić schody z palisady? Głębokość osadzania

Od tego, jak głęboko zostanie osadzona palisada betonowa, zależy stabilność schodów. Zbyt płytkie jej wbicie może skutkować stopniowym osuwaniem się konstrukcji, a w rezultacie zniszczeniem stopni. Zbyt głębokie z kolei skraca wysokość stopni. Jak więc układać schody z palisady? Najlepiej dostosować głębokość wbijania do planowanej wysokości stopnia, która zwykle mieści się w przedziale 14-19 cm. Takie rozwiązanie zapewni schodom funkcjonalność, a ich użytkownikom komfort chodzenia. Należy przy tym zadbać o odpowiednie odstępy pomiędzy stopniami. Powinny one być rozmieszczone w takiej samej odległości od siebie. Już prawie wiesz, jak wykonać schody ogrodowe. Pozostało jeszcze tylko kilka prostych kroków. Pora na stworzenie podbudowy pod stopnie. Naszym celem jest zadbanie o ich równy poziom. Pomocna może okazać się tutaj poziomica. Aby zagęścić umieszczoną na stopniach podbudowę, zastosuj ubijak ręczny do kostki brukowej lub gumowy młot i niewielką deseczkę.

Schody z palisady – jak zrobić stopnie?

Można zakupić betonowe stopnie schodowe w całości, jednak stopnie do schodów z palisady powstają zwykle z kostki brukowej, która powinna być położona w taki sposób, by lekko wystawała ponad palisadę. Przy jej układaniu warto mieć przy sobie gumowy młotek i poziomicę. Młotek brukarski służy do wbijania elementów kostki, natomiast poziomica ułatwi prawidłowe, równe ułożenie. Jak zrobić schody z palisady? Zadbać o to, by różnica pomiędzy jej brzegiem, a kostką brukową wynosiła co najmniej kilka centymetrów. Dzięki temu woda opadowa bez przeszkód spływa ze schodów. Poza tym, wraz z biegiem czasu, kostka nieco osiada w podłożu, o czym warto pamiętać już przy układaniu schodów. Gdy kostka jest już ułożona, przychodzi czas na wykończenie. Jak wykonać schody ogrodowe, by uzyskać estetyczny efekt? Zastosuj fugę do spoinowania, zaprawę lub sypki piasek. Wypełnij nimi przestrzenie pomiędzy elementami kostki. Jeśli masz zamiar wykorzystać piasek, przygotuj małą miotełkę, przy użyciu której wetrzesz go w szczeliny. W przypadku fugi, postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

Jak wykonać schody ogrodowe samodzielnie?

Mimo że w teorii to nic trudnego, samodzielne wykonanie schodów ogrodowych z palisady może stanowić problem dla osób nieposiadających choć minimalnych zdolności manualnych oraz doświadczenia w budownictwie. Wiesz już, jak układać schody z palisady, jednak powodzenie tego przedsięwzięcia często uzależnione jest od stworzonego wcześniej projektu. Dobrze przygotowany projekt zawiera szkic schodów oraz wszystkie ich wymiary, czyli szerokość, wysokość i głębokość. Jeśli robisz schody po raz pierwszy, być może warto spytać o radę kogoś o większym doświadczeniu, by uniknąć błędów. \

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: jak ułożyć schody z palisady brzmi: należy to zrobić w taki sposób, by stworzona konstrukcja była bezpieczna i stabilna, chodzenie po stopniach komfortowe, a wygląd schodów estetyczny. Ze specjalistą czy bez, duże znaczenie ma odpowiedni dobór materiałów. Trwała i efektowna palisada oraz odporna na uszkodzenia kostka brukowa to podstawa.

Sprawdź więcej naszych inspiracji ogrodowych i tarasowych.