Konserwacja kostki brukowej zimą

Jak odśnieżać, aby nie uszkodzić kostki brukowej?

Odśnieżanie kostki brukowej ze względu na jej strukturę i chropowatość może wymagać sporo wysiłku. Aby zapewnić kostce piękny wygląd i utrzymać jej żywotność na lata, warto poznać kilka zasad pozbywania się śniegu i lodu z betonowego podłoża.

Najlepszym sposobem jest usunięcie śniegu ręcznie, używając odpowiednich narzędzi, takich jak plastikowa łopata do odśnieżania lub szczotka z miękkim włosiem. Można też użyć specjalnego urządzenia do usuwania śniegu z kostki brukowej (tzw. odśnieżarki), które jest dostępne w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Choć kostka brukowa jest jednym z najbardziej wytrzymałych budulców na rynku, warto pamiętać, aby nie używać sztywnych narzędzi, takich jak szpadel lub metalowa szczotka, ponieważ mogą one naruszyć wierzchnią warstwę nawierzchni i powodować zarysowania.

Po mechanicznym usunięciu śniegu warto posypać kostkę brukową dedykowanym środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Dzięki zawartości chlorku wapnia bądź magnezu wykazują one działanie spulchniające, rozpuszczające i zmiękczające, a tym samym zapobiegają oblodzeniu przydomowej ścieżki lub podjazdu.

Tradycyjnym środkiem przeciwdziałającym oblodzeniu jest sól. Choć nawierzchnie prefabrykowane POZBRUK już na etapie produkcji podlegają dodatkowemu zabezpieczeniu za sprawą technologii TiO2 oraz NANO należy pamiętać, aby używać soli z rozwagą.  Jej nadmierne stosowanie może prowadzić do uszkodzenia i odbarwienia kostki brukowej oraz wpływa negatywnie na jej naturalne otoczenie.

Nie bez znaczenia pozostają prace pielęgnacyjne, które prowadzimy w okresach wiosennych i jesiennych. Aby zabezpieczyć kostkę brukową, należy ją regularnie czyścić. Można to zrobić, używając specjalnych środków czyszczących do nawierzchni betonowej, o których przeczytasz tutaj: https://pozbruk.pl/produkty/chemia-budowlana/ . Po umyciu kostki brukowej warto ją zaimpregnować, aby zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg i mróz. Impregnat tworzy na powierzchni kostki brukowej warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu kostka brukowa zachowuje swój estetyczny wygląd i trwałość przez długi czas.