wytrzymałość kostki brukowej

Działanie zgodne z normami

Na sukces każdej firmy składa się ogrom elementów, z których wiele pozostaje niewidoczne dla końcowego odbiorcy. Zaglądamy za kulisy działu Laboratorium - jego praca odgrywa olbrzymią rolę w codziennym działaniu POZBRUKU.
„Działamy zgodnie z normami” - właśnie to zdanie najczęściej przewijało się podczas wizyty w pozbrukowym dziale Laboratorium. Rzeczywiście, wszystkie czynności dotyczące kontroli, dokumentacji, tworzenia nowych receptur, muszą być zgodne z określonymi regułami. Okiełznanie ich stanowi nie lada wyzwanie.

Kontrola jakości

Kontrola jakości kostki brukowej, krawężników i oporników betonowych, płyt PRESSTONE, prefabrykatów, betonu a nawet płyt włókno-cementowych stanowi jeden z podstawowych obowiązków Laboratorium. Sprawdzane są m.in. wytrzymałość, mrozoodporność oraz nasiąkliwość. - Z każdej partii produkcyjnej bierzemy po kilka sztuk i poddajemy testom w specjalnych urządzeniach. Oczywiście mając na względzie określone normy, odmienne dla różnych produktów. Jakiekolwiek odstępstwa od nich oznaczają gorszą jakość produktu, a na to przecież nie możemy sobie pozwolić - mówi Jakub, laborant. Testy będące dla osób pracujących w Laboratorium codziennością, w oczach laika wyglądają fascynująco. Na przykład włożona do prasy wytrzymałościowej próbka betonu pod wpływem proporcjonalnie narastającej siły w pewnym momencie pęka czasem nawet na drobne kawałki. Badania wykonywane w laboratorium pozwalają na dokładną analizę surowców, jak i produkowanych wyrobów. Dają odpowiedź na ważne pytanie: czy podczas użytkowania w realnych warunkach np. Bruk, Lido, czy Linea wytrzymają bez szwanku przez wiele lat. To jednak tylko kolejne z wielu zadań teamu odpowiadającego również za kreowanie nowych produktów, w tym znalezienie „tych właściwych” kolorów. „Sprawką” m.in. Laboratorium jest jedna z niedawno wprowadzonych nowości - kostka brukowa Reneo. - Tworzymy receptury pozwalające łączyć właściwości użyteczne, jakość i estetykę. Oprócz tego staramy się sprostać oczekiwaniom klienta i dobrać proporcje wszystkich składników, by w efekcie powstał produkt, który chcieliby mieć na swojej posesji zarówno prywatni, jak i biznesowi inwestorzy - mówi Karolina, specjalista ds. badań i rozwoju.

19 certyfikatów

Myśli o kolejnych innowacjach przeplatane są nieco mniej efektownym, lecz za to bardzo efektywnym działaniem: tworzeniem dokumentacji laboratoryjnej, w tym wszelkich protokołów. Tzw. papierkowa robota wcale nie jest taka łatwa, jakby się wydawało i zajmuje mnóstwo czasu, lecz stanowi nieodłączną część wszelkich czynności związanych z pracą Laboratorium. „Dowody” pracy można również zobaczyć na ścianie w pokoju Laboratorium, na której wisi 19 certyfikatów jakości produktów POZBRUKU. Ich zdobycie wymaga ogromu pracy i sprostania, jak się łatwo domyślić, normom. Warto dodać, że nasi koledzy i koleżanki współpracują z ośrodkami badawczymi z całej Polski, ale także zagranicy - z USA, Szwecji, Hiszpanii. Dzięki temu, co jest szczególnie ważne przy marce SCALAMID, możemy eksportować produkty na cały świat.