Czasami mniej znaczy lepiej – minimalizm w ogrodzie

Ogród, nawet jeśli zajmuje dużą powierzchnię, nie musi obfitować w mnogość rozwiązań i różnych dodatków. Minimalizm można uznać za styl w architekturze krajobrazu, który ma sporą rzeszę zwolenników. I nie zawsze chodzi im o poświęcenie jak najmniej czasu na zagospodarowanie zieleni przed domem czy też miejsca publicznego.
Nie wszyscy zapewne zdają sobie sprawę, że pierwsze ogrody miały charakter użytkowy. Dopiero wraz z epoką renesansu pojawiły się ogrody ozdobne i tak oto narodziła się sztuka architektury krajobrazu. Wiele z powstających trendów wymagało w sferze projektu i wykonania dużych nakładów pracy i uwagi.

Wabi-sabi

Japoński koncept wabi-sabi cieszy się silnymi i niesłabnącymi wpływami w europejskim designie i architekturze wnętrz. Zakłada m.in.: dążenie do prostoty, pozbycie się wszystkiego co zbędne, przekonaniem, że „pustka jest odbiciem tego co jest”. Nawiązuje do niego właśnie minimalizm w architekturze. Dlaczego zatem ładem i harmonią ze Wschodu nie cieszyć się także przed domem?! Oszczędna forma i powtarzalność brył i kształtów to jego jedna z podstawowych cech. Dominuje płaski trawnik z pojedynczo obsadzonymi roślinami – przykładowo solitery lub nieliczne rośliny zasadzone w grupach. Wybór geometrii jest dowolny, liczy się konsekwencja w doborze kształtów, które dodatkowo powinny zostać wkomponowane w bryłę budynku. Wszystko warto spinać naturalną paletą barw. Ogród minimalistyczny kocha drewno. Przed domem mogą być ułożone drewniane ścieżki lub postawione wielkie drewniane skrzynie. Ten naturalny materiał pięknie komponuje się z otoczeniem, podobnie jak kamień.

Rośliny w minimalistycznym ogrodzie

Tu największe znaczenie ma efekt wizualny. Dlatego wybierając roślinność warto zwrócić uwagę na wspomniane wyżej solitery. Pojedynczy ozdobny krzew nie tylko przykuwa uwagę, ale pomoże stworzyć oś widokową. Roślinność można kształtować w postaci brył lub posadzić w jednogatunkowych grupach, dbając przy tym o monochromatyczny dobór barw. Popularnymi gatunkami w minimalistycznych ogrodach są:
  • miłorząb dwuklapowy,
  • magnolia,
  • bukszpan,
  • cis,
  • brzoza,
  • klon,
  • drzewko bonzai,
  • trawy ozdobne,
  • czosnki ozdobne,
  • juki.

Oś widokowa

Osią widokową może być ścieżka, podkreślona niewysokim żywopłotem lub płotkiem. W krótkich ogrodach stosuje się biegnące w głąb osie widokowe, które sprawią wrażenie wydłużenia przestrzeni. Jeśli natomiast ogród jest długi i wąski, warto wprowadzić także osie poprzeczne, przecinające oś główną pod kątem prostym. Warto także zaplanować ścieżki o zróżnicowanym wzorze nawierzchni, biegnące prostopadłe do dłuższego boku działki. Ścieżki mogą być wyłożone żwirem, jednak dla podkreślenia geometrii warto użyć kostki brukowej o bogatej palecie barw, imitującej najróżniejsze materiały. Do tego celu doskonale sprawdzi się nowoczesna kostka brukowa. To kategoria produktów o podłużnych kształtach i większych, niż klasyczne nawierzchnie, formatach. W tej kategorii znajdują się również produkty wykonane w systemie NOVA. Wierzchnia warstwa eksponuje kruszywo, z którego zostały wyprodukowane.

Minimalizm - dla kogo?

Dla zapracowanych, ale również dla tych, którzy nie chcą ogrodem przyćmić piękna samego budynku. Minimalizm sprawdza się szczególnie dobrze w małych ogrodach, zapewniając wystarczającą przestrzeń dla domowników i chroniąc przed natłokiem niepotrzebnych elementów.
dotacje unijne