kostka granit epoka melanż zimowy aranżacja z rowerem

Jaką kostkę brukową wybrać?<br/>Co warto wiedzieć przed zakupem?

Jaką kostkę brukową wybrać? Zbieramy najważniejsze porady przed zakupem nawierzchni dekoracyjnej

Podjazd, ścieżka od furtki do drzwi, ścieżki prowadzące do ogrodu, a także taras to wizytówki naszej posiadłości, które są widoczne dla wszystkich. Dlatego oprócz wnętrza naszego domu, warto zadbać i umiejętnie zaprojektować także przestrzeń wokół niego. Wybór kolorów i wzorów kostki brukowej wbrew pozorom nie jest prosty. Aby posesja wyglądała estetycznie należy wystrzegać się błędów przy jej doborze. Poznaj pięć rad dotyczących doboru kolorów i aspektów estetycznych projektowania nawierzchni.

1. Jaką kostkę brukową wybrać? Po pierwsze kolor!

Przed zakupem kostki brukowej warto się najpierw zastanowić nad jej kolorem. Jest to bardzo ważne, aby kolor kostki pasował do reszty obiektów na naszej posesji. Kostkę powinno się dobierać do koloru elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu elementu, tak aby wszystkie elementy łączyły się w spójną całość. kostka brukowa bruk klasyczny

2. Wielkość ma znaczenie

Istotnym aspektem w doborze kostki ma wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Na dużych powierzchniach warto rozważyć zaprojektowanie graficznych wzorów ułożonych z kostki brukowej, ponieważ wzbogacają one kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Przy budynkach nowoczesnych oraz dla osób ceniących minimalizm najlepiej sprawdzi się prosty wzów i ograniczenie się do trzech kolorów kostki. Natomiast na małych powierzchniach najlepiej wygląda kostka brukowa w maksymalnie dwóch kolorach, z czego jeden kolor powinien być dominujący, a drugi powinien pełnić funkcję dopełniającą. jaką kostkę brukową wybrać jaką kostkę brukową wybrać jaką kostkę brukową wybrać

3. Ponadczasowość

Nawierzchnia wokół domu to inwestycja na długie lata, dlatego warto wybrać rozwiązania uniwersalne, a nie kierować się najmodniejszym w tym sezonie wzorem, ponieważ modny motyw w następnym roku może się zmienić. Warto postawić na uniwersalne, stonowane wzory, które zawsze będą atrakcyjne i ponadczasowe. Jeśli nie jesteśmy pewni jak powinien wyglądać nasz ogród i podjazd, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który doradzi nie tylko jaką kolorystykę zastosować wokół domu, ale także zaplanuje odpowiednie połączenia kostek pod względem faktury i kształtów. Dzięki temu mamy możliwość zwizualizowania wyglądu przed rozpoczęciem budowy nawierzchni, a także pewność finalnego efektu.

4. Prawidłowy montaż

Do produkcji kostki brukowej wykorzystywane są składniki naturalne, których barwa podlega naturalnym zmianom, dlatego czasami mogą się pojawić niewielkie różnice w natężeniu koloru poszczególnych elementów nawierzchni. Przy brukowaniu zawsze należy mieszać kostkę z różnych palet. W ten sposób unika się wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach koloru nawierzchni, które są naturalnym zjawiskiem.

5. Różne funkcje nawierzchni

Jaką kostkę brukową wybrać do naszych potrzeb? Oprócz wyborów estetycznych, znaczenie mają także właściwości techniczne kostki, takie jak grubość i wielkość. Grubość kostki powinno się dobierać biorąc pod uwagę natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał. Cieńsze kostki grubości 4 cm nadają się na tarasy, ścieżki i placyki, które są przeznaczone tylko dla ruchu pieszego. Z kolei na podjazd do garażu, warto wybrać kostkę grubości od 6 cm, a na nawierzchnie, które muszą wytrzymać obciążenie samochodów dostawczych i ciężarowych, najlepiej zdecydować się na solidną kostkę o większej grubości, na przykład 8 cm, a nawet 10 cm, ponieważ będzie jeszcze bardziej wytrzymała. Dodatkowo warto wiedzieć, że kostki drobne, o małej powierzchni gorzej przenoszą obciążenia, dlatego na podjazdy i miejsca gdzie jest możliwy ruch samochodów ciężarowych lepiej zdecydować się na większą kostkę. jaką kostkę brukową wybrać pozbruk   Sprawdź więcej inspiracji aranżacyjnych z kostką brukową Pozbruk.