Unia Europejska
Dodano: 30/03/2018

Co warto wiedzieć przed zakupem kostki brukowej?

Podjazd, ścieżka od furtki do drzwi, ścieżki prowadzące do ogrodu, a także taras to wizytówki naszej posiadłości, które są widoczne dla wszystkich. Dlatego oprócz wnętrza naszego domu, warto zadbać i umiejętnie zaprojektować także przestrzeń wokół domu. Wybór kolorów i wzorów kostki brukowej wbrew pozorom nie jest prosty. Aby posesja wyglądała estetycznie należy wystrzegać się błędów przy jej doborze. Poznaj pięć rad dotyczących doboru kolorów i aspektów estetycznych projektowania nawierzchni.

 

1.Po pierwsze kolor!

Przed zakupem kostki brukowej warto się najpierw zastanowić nad jej kolorem. Jest to bardzo ważne, aby kolor kostki pasował do reszty obiektów na naszej posesji. Kostkę powinno się dobierać do koloru elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu elementu, tak aby wszystkie elementy łączyły się w spójną całość.

2.Wielkość ma znaczenie.

Istotnym aspektem w doborze kostki ma wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Na dużych powierzchniach warto rozważyć zaprojektowanie graficznych wzorów ułożonych z kostki brukowej, ponieważ wzbogacają one kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Przy budynkach nowoczesnych oraz dla osób ceniących minimalizm najlepiej sprawdzi się prosty wzów i ograniczenie się do trzech kolorów kostki. Natomiast na małych powierzchniach najlepiej wygląda kostka brukowa w maksymalnie dwóch kolorach, z czego jeden kolor powinien być dominujący, a drugi powinien pełnić funkcję dopełniającą.

3.Ponadczasowość.

Nawierzchnia wokół domu to inwestycja na długie lata, dlatego warto wybrać rozwiązania uniwersalne, a nie kierować się najmodniejszym w tym sezonie wzorem, ponieważ modny motyw w następnym roku może się zmienić. Warto postawić na uniwersalne, stonowane wzory, które zawsze będą atrakcyjne i ponadczasowe. Jeśli nie jesteśmy pewni jak powinien wyglądać nasz ogród i podjazd, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który doradzi nie tylko jaką kolorystykę zastosować wokół domu, ale także zaplanuje odpowiednie połączenia kostek pod względem faktury i kształtów. Takie usługi kompleksowo zapewnia firma POZBRUK – przy zakupie kostki z oferty firmy, otrzymamy także projekt aranżacji przestrzeni wokół domu, wykonany przez architekta krajobrazu. Dzięki temu mamy możliwość zwizualizowania wyglądu przed rozpoczęciem budowy nawierzchni, a także pewność finalnego efektu.

4. Prawidłowy montaż.

Do produkcji kostki brukowej wykorzystywane są składniki naturalne, których barwa podlega naturalnym zmianom, dlatego czasami mogą się pojawić niewielkie różnice w natężeniu koloru poszczególnych elementów nawierzchni. Przy brukowaniu zawsze należy mieszać kostkę z różnych palet. W ten sposób unika się wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach koloru nawierzchni, które są naturalnym zjawiskiem.

5.Różne funkcje nawierzchni.

Oprócz wyborów estetycznych, znaczenie mają także właściwości techniczne kostki, takie jak grubość i wielkość. Grubość kostki powinno się dobierać biorąc pod uwagę natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał. Cieńsze kostki grubości 4 cm nadają się na tarasy, ścieżki i placyki, które są przeznaczone tylko dla ruchu pieszego. Z kolei na podjazd do garażu, warto wybrać kostkę grubości od 6 cm, a na nawierzchnie, które muszą wytrzymać obciążenie samochodów dostawczych i ciężarowych, najlepiej zdecydować się na solidną kostkę o większej grubości, na przykład 8 cm, a nawet 10 cm, ponieważ będzie jeszcze bardziej wytrzymała. Dodatkowo warto wiedzieć, że kostki drobne, o małej powierzchni gorzej przenoszą obciążenia, dlatego na podjazdy i miejsca gdzie jest możliwy ruch samochodów ciężarowych lepiej zdecydować się na większą kostkę. Więcej informacji na temat nawierzchni dekoracyjnych znajduje się na stronie www.pozbruk.pl

Polecane produkty

Betonowe elementy drogowe

Płyta Ściekowa

Mała architektura

Planta

Obrzeża betonowe: krawężniki, oporniki i palisady

Opornik / obrzeże trawnikowe

Załaduj więcej artykułów

Zobacz również