Kostka brukowa na podjazd

Kostka brukowa stanowi znakomity materiał służący do budowy podjazdów. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie produkty.  
Jeden z najważniejszych parametrów określających przeznaczenie kostki brukowej to jej grubość. Od niej zależy, czy produkt spełni swoje zadanie na podjeździe. Kostka o grubości 4 cm jest bardzo popularna, ale nacisk powodowany codziennym ruchem samochodowym sprawi, że szybko ulegnie ona zniszczeniu. Nawierzchnia będzie wymagała szybkiej, kosztownej naprawy i oszczędności dokonane przy jej zakupie będą jedynie iluzoryczne. Sprawdzi się doskonale za to w roli chodnika czy ogrodowej ścieżki.

Grubość kostki 6 i 8 cm

Kostkę o grubości 6 centymetrów zdecydowanie warto zastosować na podjazd przy domu jednorodzinnym. Szczególną wytrzymałością cieszy się kostka przemysłowa, po której bez problemu mogą również jeździć pojazdy ciężarowe. Wytrzymałość na rozciąganie przy rozłupywaniu według normy PN-EN 1338:2005 “Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”, dla kostki brukowej cegła wynosi 3,6 MPa, czyli ok. 75 kN. Odporność na ściskanie wynosi ok. 50 MPa. Zatem spokojnie wytrzyma nie tylko pojazdy kurierskie, lecz również znacznie cięższe. Naturalnie trzeba tutaj pamiętać o odpowiednim projekcie i wykonaniu podbudowy - ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji. Kostkę przemysłową o grubości 8 centymetrów można wykorzystać już nawet dla pojazdów ponadgabarytowych, a także w celu zrobienia drogi przeciwpożarowej, naturalnie przy dobrym wykonawcy i projektancie. Innymi słowy, inwestycja w kostkę o grubości 8 cm jako podjazd, po którym będzie wjeżdżał rodzinny samochód, jest wręcz przesadzonym pomysłem, przynajmniej z punktu widzenia wytrzymałości produktu. Chyba że ktoś ma "bardzo ciężkie hobby".

Kolor kostki

Przy wyborze kostki nie bez znaczenia pozostają kolor i faktura wybranego produktu - sugerujemy pogodzić aspekty wizualne i praktyczne. - Przy aranżowaniu przestrzeni zewnętrznej warto łączyć estetykę z funkcjonalnością. Przykład - wybór koloru kostki brukowej. Barwy jednolite wydają się ładniejsze, lecz są niełatwe w konserwacji i często mniej trwałe. Melanże za to zdecydowanie prościej utrzymywać w czystości, a przy właściwej dbałości przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Wśród trendów kolorystycznych wskazałabym grafit, antracyt, odcienie szarości, biel, w postaci prostych brył i aranżacji bez udziwnień. Odchodzi się za to od kolorów ciepłych, kremowych - radzi Zuzanna Nowicka, ekspert ds. projektowania powierzchni zewnętrznych w Pozbruku. Szeroka paleta barw kusi przyszłych użytkowników zastosowaniem często niebanalnych rozwiązań. Nostalit o grubości 6 i 8 cm cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swój uniwersalny styl i unikatowy charakter, który jednocześnie pozwala na tworzenie nieszablonowych układów wokół domów, na podjazdach i w ogrodach. Wszystko to dzięki charakterystycznym zaokrąglonym brzegom i wąskiemu spoinowaniu. Dostępne kolory umożliwiają dopasowanie nawet najbardziej śmiałej koncepcji projektowej do otoczenia. Wybór renomowanego producenta, jak w tym przypadku, to również gwarancja trwałości barwników i wszechstronnych możliwości czyszczenia oraz pielęgnacji. Te cechy powinna łączyć w sobie dobra kostka brukowa na podjazdy (i nie tylko). Niskiej jakości kostka brukowa może bardzo szybko wyblaknąć, a jeśli w jej przypadku wybrana zostanie dodatkowo nietypowa faktura, to na podjeździe trudno będzie się pozbyć plam i zabrudzeń chociażby z oleju napędowego.