Zagęszczarka, która występuje również pod nazwą: ubijarka, to urządzenie niezbędne do zbudowania trwałej i solidnej podbudowy pod kostkę brukową. Aby wzmocnić grunt, należy go zagęścić. Taką funkcję pełni zagęszczarka do kostki brukowej, która usuwa z podłoża powietrze i wodę, zmniejszając tym samym jego porowatość. Efekt jej zastosowania to poprawa parametrów gruntu, m.in. jego nośności, wodoodporności i wytrzymałości. Tego urządzenia nie powinno zabraknąć na żadnym placu budowy, ale nie tylko. Zagęszczarka do kostki brukowej może okazać się przydatna także przy pracach w ogrodzie lub wokół domu. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Poniżej garść cennych porad w tym temacie.
Wiele zależy tutaj od rodzaju podłoża, które chcemy zagęścić.
Jeśli mamy do czynienia z dobrze ubitym terenem, obfitującym w trudno dostępne miejsca, wystarczy drobna obróbka. Doskonale sprawdzi się tutaj prowadzona ręcznie zagęszczarka do kostki brukowej, która wyróżnia się niską wagą i niewielkim rozmiarem. Konieczność ręcznego przesuwania czyni ją jednak nieodpowiednią do pracy na dużym obszarze.
W przypadku rozległych areałów lepszym wyborem będzie samoprzesuwne urządzenie. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Wszystko, co trzeba zrobić, to nadać sprzętowi kierunek, by przesuwał się automatycznie we wskazaną stronę, wykorzystując drgania. Jaka zagęszczarka do kostki brukowej będzie odpowiednia przy wymagającym gruncie? Poza samoprzesuwnymi modelami znajdą tutaj zastosowanie ubijarki kroczące, wykorzystywane głównie przez profesjonalistów. Ze względu na wysoką cenę, nie jsą one popularne wśród amatorów. Na dużych powierzchniach często używa się wyposażonych w dużą płytę zagęszczarek podczepianych. Montowane do ciągnika lub koparki, gwarantują błyskawiczny efekt.
Jednym z najważniejszych parametrów technicznych ubijarki jest jej waga. Im większa i cięższa jest zagęszczarka, tym lepszy efekt zapewni urządzenie. Wraz z wagą jednak rosną trudności z manewrowaniem zagęszczarką, zwłaszcza w przypadku prowadzonych ręcznie modeli. Ciężką zagęszczarkę do kostki brukowej niełatwo obsługiwać. Waga dostępnych na rynku ubijarek jest niezwykle zróżnicowana. Do najlżejszych należą skoczki, stosowane głównie do prac przydomowych. Ich ciężar wynosi ok. 20 kg. Wydajność tych urządzeń w wielu przypadkach może okazać się jednak niewystarczająca. Jaka waga zagęszczarki do kostki może być uznana za przeciętną? Ciężar większości modeli mieści się w przedziale 100-300 kg. To najbardziej optymalne rozwiązanie. Można bowiem liczyć na zadowalającą wydajność przy braku problemów z obsługą sprzętu. Waga największych ubijarek zwykle sięga tony. Są to duże urządzenia, przeznaczone do pracy na rozległym obszarze.
Aby zagęszczarka do kostki brukowej pracowała wydajnie i szybko, a także rzadko ulegała awariom, należy wybrać model o odpowiedniej mocy silnika. Co to oznacza? Lepiej nie ryzykować zakupu sprzętu o mocy silnika niższej, niż 4,5 kW. Wszystkie inne powinny poradzić sobie zarówno z lekko już ubitym, jak i z wymagającym podłożem.
A teraz kilka słów o wydajności. Wydajna zagęszczarka do kostki brukowej ubija 400-700m2/h. Wybór wydajnego urządzenia pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt w krótkim czasie. Wydajność uzależniona jest od ciężaru sprzętu, ale nie tylko. Liczą się też rodzaj podłoża oraz wielkość płyty roboczej. Ten parametr, podobnie jak moc silnika, zwykle określany jest przez producenta. Jaka zagęszczarka do kostki na rozległy teren? Taka z dużą płytą roboczą. To od wielkości płyty zależy tempo pracy oraz jej rezultat. Im jednak większa, tym urządzenie będzie cięższe, a tym samym jego obsługa trudniejsza.
Elektryczne modele nie cieszą się dużą popularnością. Być może dlatego, że można je wykorzystywać wyłącznie na suchym podłożu. Zwykle mają też niewielką moc i wymagają stałego zasilania, a to generuje problemy z zasięgiem urządzenia. Zagęszczarka do kostki brukowej o napędzie spalinowym to bardziej uniwersalny wybór. Jej motorem jest 2- lub 4-suwowy silnik wysokoprężny. Istnieje jeszcze trzecia opcja. Jest nią pneumatyczna ubijarka, którą napędza sprężone powietrze. Wyróżnia się dużą wydajnością, lecz jej wadą jest wysoki koszt zakupu. Jaka zagęszczarka do kostki brukowej będzie więc najlepsza? Po raz kolejny wiele zależy od naszych potrzeb oraz rodzaju podłoża. Elektryczne modele powinny wystarczyć w przypadku przydomowego użytku i na niewielkim, niewymagającym terenie.
Tutaj najlepiej sprawdzi się samoprzesuwny sprzęt. Do profesjonalnego ubijania gruntu stosuje się także modele podczepiane, a w przypadku bardzo wymagającego podłoża, kroczące. Dostosowana do naszych potrzeb, wyróżniająca się odpowiednimi parametrami technicznymi zagęszczarka do kostki brukowej może zdziałać cuda. Jeśli wybierzemy dodatkowo wysokiej jakości kostkę, możemy liczyć na wyjątkowy efekt.