Unia Europejska
Dodano: 04/04/2022

Zaczaruj przestrzeń wokół domu

Iluzjoniści kreują postrzeganie rzeczywistości poprzez umiejętność pokazywania świata takiego, jakiego chcą, by inni widzieli. Wprowadzają nas w krąg niemal magicznych zdarzeń. Dla stworzenia pięknej, komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni wokół domu wystarczą dobrze dobrane kostki brukowe, płyty dekoracyjne, ogrodzenia, palisady, połączone z właściwym montażem. Plus szczypta magii przy zagospodarowaniu terenu, którą każdy ma w sobie, lecz oczywiście służymy pomocą. Twoje czary będzie można zobaczyć, a nawet po nich chodzić.

Prawdziwa magia planowania przestrzeni to połączenie swoich pragnień, przeznaczenia produktów, warunków terenowych i technicznych, budżetu. Architekt krajobrazu oraz przedstawiciele Biura Obsługi Klienta Pozbruku wcielają się w rolę skromnych „asystentów czarodzieja” (ekspertów), którzy podpowiedzą, poinformują o warunkach technicznych, podsuną narzędzia. Ty masz władzę, by nadać otoczeniu odpowiedni charakter i funkcje nawierzchni. Potrafisz sprawić, by grała ona pierwsze skrzypce i stanowiła główną dekorację. Możesz także „wyciszyć” krajobraz, tworząc spójne tło do uwydatnienia innych elementów otoczenia. Jako obecny lub przyszły klient Pozbruku, dysponujesz szeroką gamą produktów, otrzymując niemal nieograniczone opcje aranżacyjne.

Zanim zaczarujesz przestrzeń, zadaj sobie jedno ważne, choć trudne pytanie: co pragniesz wykreować wokół domu?

Wybór kostki brukowej

Oto podstawowe zagadnienia dotyczące wyboru kostki brukowej.

Cel aranżacji i miejsce

Podjazd, alejka, teren wokół firmy, taras, schody – zastosowań kostki brukowej i innych produktów Pozbruku jest mnóstwo. By czary się sprawdzały, trzeba wiedzieć, jak zamierzamy wykorzystać otaczającą przestrzeń. Brak odpowiedniego pomysłu może zakończyć się wielkim rozczarowaniem. Dlatego zawsze powtarzamy, że właściwe koncepcje dotyczące estetyki oraz funkcjonalności, połączone z kwestiami technicznymi, stanowią główny klucz do sukcesu zadowolenia inwestora.

Grubość kostki brukowej

Zadecyduje między innymi o tym, jakiego rodzaju pojazdy będą mogły jeździć po danej nawierzchni. Nie każda kostka brukowa bowiem wytrzyma nacisk śmieciarki czy też pojazdu ciężarowego, jednak przecież nie zawsze jest taka potrzeba. Inną grubość wybierzemy w celu zaaranżowania ogrodu, gdzie alejki przeznaczone są dla pieszych, a inną przy planowaniu podjazdu dla samochodów osobowych czy też małych aut dostawczych. Standardowe grubości kostki brukowej to 6, 8 i 10 cm.

Kolor

Standardowo melanże są bardziej funkcjonalne i wytrzymałe na działanie czasu, za to jednokolorowe kostki brukowe bardziej idą w parze ze współczesną estetyką. Wszystko zależy od gustów i kreatywności. W ofercie Pozbruku jest mnóstwo barw do wyboru. Tym naszym zdaniem najbardziej nietypowym, poświęciliśmy nawet osobny artykuł okraszony oczywiście stosownymi fotografiami.

Wielkość kostki brukowej

Duży nie zawsze może więcej a zarazem wielkość ma znaczenie, dlatego czarodziej otrzymuje tutaj niesamowite pole do popisu w aspekcie aranżacji. Można wyłożyć cały teren jednym rodzajem produktu, ale i robić miksy, gdzie jedna kostka brukowa będzie odgrywała główną rolę, a druga (trzecia, czwarta) – poboczną. Naturalnie wszelkie tego rodzaju działania warto wcześniej skonsultować z naszymi ekspertami, bowiem „magia” powinna również wpływać na funkcjonalność inwestycji.

Budżet

Każdy czarodziej na pewno pamięta, że za bardzo dobry produkt warto zapłacić nieco więcej, by wymiana właśnie aranżowanej nawierzchni odbyła się w bliżej nieokreślonej perspektywie czasowej. Najważniejsze jest to, by towar odpowiadał jakością swojej cenie oraz zastosowaniu, bo nawet najlepsze kostki brukowe przy niewłaściwym użyciu i położeniu będą stanowić rozczarowanie.

Konserwacja i odporność na działanie czynników zewnętrznych

Pozbruk wyposaża kostki brukowe, płyty dekoracyjne oraz inne materiały w różnego rodzaju technologie ułatwiające ich użytkowanie. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie, bowiem mocno zaniedbana i zniszczona nawierzchnia nie zostanie uleczona nawet przez najlepsze „czary”.

Czarodziej mając „narzędzia”, może stworzyć nieskończenie wiele aranżacji według upodobań swoich, małżonki/ka, szefa, inwestora i innych osób decydujących o zagospodarowaniu terenu. „Trików” jest mnóstwo i mimo pojemności Internetu, wszystkich opisać się w jednym tekście nie da, zatem zachęcamy do systematycznego odwiedzania bloga Pozbruku, naszej strony internetowej oraz oczywiście Facebooka.

Klasyka i ponadczasowość

Moda istnieje nie tylko wybiegach, ale również w budownictwie. Niestety i w tej dziedzinie szybko przemija, magia nic na to nie poradzi. Coś, co króluje teraz w architekturze, może za kilka lat być passé, a przecież inwestycje tego rodzaju nie są czynione corocznie. Na szczęście istnieją materiały i produkty ponadczasowe, których wygląd wpisze się niemal w każdy trend, dodając stylu, krasy i urody. Takim tworzywem jest kamień naturalny, w rozmaitych postaciach z powodzeniem wykorzystywany od zarania dziejów.

Czarodziejowi podsuwamy serię produktów Presstone, które łączą w sobie naturalne kruszywa, takie jak granity, marmury, bazalty, piaskowce czy dolomity. Świetnie imitują wygląd kamienia naturalnego i stanowią dekoracyjny element ścieżek, tarasów, deptaków oraz przestrzeni publicznych. I, odnosząc się do tego co wcześniej napisano, jakość współgra z ceną.

Kostka przemysłowa

Nowoczesne budownictwo to nie tylko estetyka, liczy się również funkcjonalność. Szczególnie polecamy kostki przemysłowe, wśród nich Cegłę. Po tej jednoelementowej, uniwersalnej nawierzchni o przykładowej grubości 8 cm, mogą jeździć nawet pojazdy ciężarowe, czy też traktory. Układa się nią linearnie, naprzemiennie lub w jodełkę, jest łatwa w konserwacji. Tu pole do popisu mają czarodzieje obmyślający sposób ułożenia kostki brukowej na placach, parkingach, w przestrzeni miejskiej. Gdyby magik potrzebował produktu, po którym permanentnie będą jeździć ciągniki siodłowe z ciężkimi zestawami, warto sięgnąć po Domino o grubości 10 cm.

Tu drobna uwaga. Swojej mocy powinny również użyć osoby wykonujące podbudowę. Musi być ona właściwa do nośności gruntu. Tylko wtedy czarodziej ma pewność, że cechy kostki brukowej nadane przez producenta sprawdzą się podczas jej użytkowania.

Kostka brukowa Cegła

Kostka ekologiczna

Na barkach każdego czarodzieja spoczywa również troska o środowisko. Myśląc o tym w aspekcie kreowania przestrzeni, bez potrzeby używania magii można zakupić w punktach sprzedaży Pozbruku np. kostkę brukową Domino Hydro. Posiada ona większą od innych produktów przepuszczalność wody, nie blokuje wód opadowych, pozwala na swobodny przepływ wody oraz powietrza do układu korzeniowego drzew (przepuszczalność 4000 litrów/h/m2). Do tego rekompensuje powierzchnię czynną biologicznie, jest wytrzymała na lekki ruch samochodowy i zapobiega powstawaniu kałuż. Świetnie sprawdza się na rozległych placach, podwórkach czy terenach przyszkolnych. I jeszcze jedno – użytkownik ma szansę zapłacić mniej za podatek od deszczu. Pamiętajmy jednak, aby nie zastępować kostką terenów zielonych.

Kostka brukowa Domino Hydro

Beton oczyszczający powietrze

Trzymając się „zielonej” tematyki, wspomnimy czarodziejom o jeszcze jednej ciekawej kwestii. Produkty mające w składzie cement z dodatkiem TiO2 (dwutlenek tytanu), posiadają właściwości fotokatalityczne. Właściwości fotokatalityczne umożliwiają redukcję szkodliwych związków obecnych w powietrzu otaczającym elementy i konstrukcje betonowe. To szczególnie ważne cechy, ponieważ ciągle wzrasta poziom zanieczyszczeń gazowych przy ekspansji terenów miejskich, ścisłej zabudowie i rozwoju motoryzacji. Istnieją obszary, na których nie ma możliwości posadzenia drzew czy krzewów, wtedy użycie takiej nawierzchni stanowi najlepszą alternatywę. Zastosowanie materiałów z TiO2 gwarantuje również usuwanie zabrudzeń organicznych pokrywających betonowe nawierzchnie i elewacje budynków – mają właściwości samoczyszczące.

Spotkanie z architektem

„Trików” można mnożyć. Szanowni czarodzieje – nasi obecni i przyszli klienci lub po prostu osoby czytające ten tekst. Zachęcamy do spotkań z naszym biurem obsługi klienta i architektem krajobrazu, dyżurującym w naszej centrali (Sobota k. Rokietnicy) oraz oddziale w Janikowie. Podpowiedzą oni wiele ciekawych rozwiązań, z których wyczarujecie aranżacje zachwycające przez lata.

Polecane produkty

Kostka brukowa przemysłowa

Cegła

Kostka brukowa przemysłowa

Domino

Ekologiczne

Domino Hydro

Załaduj więcej artykułów

Zobacz również