Unia Europejska
Dodano: 10/08/2021

Donice ogrodowe zapraszają w podróż dookoła Europy cz. 2

Wygrzani? Wypoczęci? No to można pakować się w dalszy tour dookoła Europy, by obejrzeć różnego rodzaju donice ogrodowe. Przypomnijmy, że uprzednio pisaliśmy już o donicach greckich, hiszpańskich i włoskich. Nadchodzi jesień, więc i my lecimy w nieco chłodniejsze klimaty.

Donica szwedzka

Zmieniamy totalnie klimat, lecimy na północ do dwóch krajów nordyckich (wybacz Norwegio, donicę ku twojej czci opracujemy innym razem). Fantastyczny Sztokholm, piękna przyroda i nagroda Nobla – tak, kołujemy w Szwecji. Nie tylko w przypadku donic ogrodowych, kształty w tym państwie są prostsze, komponujące się zarówno z nowoczesną, jak i klasyczną architekturą. Ma to odzwierciedlenie w donicy ogrodowej szwedzkiej. Ktoś porównał ją z ładnym „wiaderkiem”. No cóż, co Polak to opinia, choć „wiaderko” waży samo w sobie 115 kg, a głosiciel opinii nie nosi nazwiska Pudzianowski. Polecana m.in. do kwiatów, krzaków, drzewek. Wymiary bardzo łatwo zapamiętać: 50×50 cm lub pół metra na pół metra (chyba że ktoś woli 0,0005 km x 0,0005 km).

Donica duńska

Chcąc przejechać ze Szwecji do Danii, polecamy pokonać most, który po 8 km zamienia się w... tunel. Cud architektury łączący Malmoe i Kopenhagę robi oszałamiające wrażenie. Po donicę duńską nie trzeba jednak jechać aż tak daleko, wystarczy do Pozbruku. Donica duńska przywodzi na myśl surowy kamień, zdaniem niektórych wyglądający niczym zastygła lawa wystawiona na działanie wiatru, deszczu i upływającego czasu. Cóż za metafora... Duńczycy potrafią i zaszaleć, na przykład w Legolandzie – dlatego w ramach kolekcji zaprojektowano aż 2 donice o różnych kształtach i wymiarach.

Donica duńska długa jest... szeroka i pozwala na hodowanie kilku roślin obok siebie w jednej donicy, dzięki liczbom 85x37x24. Nieco mniejsze wymiary ma donica duńska trapezowa (60x40x20 lub 60x30x20) o wiadomym kształcie. Oba rodzaje można zastosować przy jednym projekcie, zresztą towarzystwo donicy szwedzkiej też nie będzie przeszkadzać a nawet urozmaici zagospodarowanie terenu.

Donica angielska

Czas na wizytę w krainie deszczu, królowej i Brexitu. Donica angielska jest masywna i ciężka, ale to wcale nie stanowi jej wady. Wręcz przeciwnie. Jeśli mielibyśmy coś podpowiedzieć, proponujemy ją zastosować np. jako element dekoracyjny przestrzeni publicznej oraz otoczenia firmy. Umożliwia nasadzenie krzewów i drzewek a nawet drzew. Duża powierzchnia czołowa pozwala umieścić logotyp firmy, herb miasta.

To nie koniec atutów tej donicy betonowej. Warto wykorzystać ją jako ogranicznik stref ruchu lub wyznacznik ciągu komunikacyjnego. Sprawdza się w tym niczym Lewandowski w ataku Bayernu Monachium. Przykład stanowi stolica Wielkopolski (takie małe miasto blisko Soboty – siedziby firmy Pozbruk). Czas zdradzić wymiary: 110x100x60 cm.

Donica belgijska

Na koniec wycieczka do dwóch najmniejszych z opisywanych krajów. Belgia to takie trochę dziwne państwo, z trzema językami urzędowymi. We Flandrii mówią po niderlandzku, w Walonii władają francuskim, zaś w niektórych miastach przy granicy z Niemcami również mową Goethego. Donica belgijska jest rozłożysta, dekoracyjna, stylem nawiązuje do motywów z belgijskich ogrodów królewskich, zresztą Belgia to wciąż monarchia. Zadowolone z pobytu będą m.in. wszelakie rośliny ozdobne, w tym oczywiście kwiaty. Jesteście ciekawi wymiarów – ależ proszę bardzo: 76×37 cm.

donica ogrodowa

Donica holenderska

W miejscowości Baarle-Nassau granica między Belgią a Holandią przebiega m.in. przez... domy. Również w przypadku donic ogrodowych Pozbruku, poszczególne ich rodzaje można śmiało łączyć w świetne kompozycje. Czas przedstawić donicę holenderską – dwuelementową, z dekoracyjną opaską ze stali lub mosiądzu. Genialnie wpasuje się wyglądem zarówno w przestrzeń publiczną, ale także prywatną. Z powodzeniem pomieści co najmniej krzewy i drzewka.

Jeśli chodzi o rozmiary donic holenderskich – zadowolimy największych malkontentów zwanych wybrzydzaczami, bowiem do wyboru jest mała donica ogrodowa (78×58 cm), średnia (120×88 cm), a nawet duża (168×122 cm). Zwróćcie uwagę na opaskę dekoracyjną. To dzięki niej istnieje opcja umieszczenia siedzenia między dwiema donicami. Z 1000 różnych możliwości, donica holenderska np. subtelnie ograniczy ruch kołowy.

Lądowanie w salonie

Obniżamy wysokość, jeszcze tylko napiszemy o donicach largo. Wymiar każdej cegły, której  wykonamy estetyczną, ładną donicę ogrodową wynosi 54.5x10x4 cm. To była szalona wycieczka lot, lecz lądujemy za pierwszym podejściem – mamy nadzieję, że w salonach Pozbruku, gdzie obsługa jest jeszcze lepsza niż w najlepszych liniach lotniczych. Rodzajów stylistyki donic ogrodowych jak widać nie brakuje. Zapraszamy.

Polecane produkty

Klasyczna

Lido

Nowoczesna

Linea

Załaduj więcej artykułów

Zobacz również