Unia Europejska
Dodano: 23/09/2021

Architekt radzi

Zapraszamy na bezpłatne porady architekta krajobrazu – w każdy w wtorek do Janikowa i w środę do miejscowości Sobota. Zuzanna Nowicka wskaże, w jaki sposób zagospodarować przestrzeń wokół domu, które materiały warto/nie warto użyć, co aktualnie jest modne. Wesprze w opracowaniu koncepcji związanych m.in. z użyciem kostki brukowej, płyt tarasowych, krawężników i obrzeży, małej architektury ogrodowej. Podpowie co nieco na temat kolorów.

Dyżury architekta krajobrazu

Wtorek, godz. 8-16, ul. Gnieźnieńska 37, Janikowo k. Poznania.

Środa, godz. 8-16, ul. Poznańska 43, Sobota k. Rokietnicy.

Wywiad z architektem krajobrazu – Zuzanną Nowicką

W każdy wtorek w Janikowie i w środę w Sobocie k. Rokietnicy udzielasz bezpłatnych porad, jak zagospodarować teren przy użyciu (poz)bruku. Ludzie często korzystają z pomocy architekta?

– Oczywiście (śmiech). Rzadko przychodzą osoby zdecydowane na zakup konkretnego produktu, „tej kostki, w tym kolorze”, a jeśli już, to po wcześniejszej konsultacji. Zazwyczaj swoje koncepcje konfrontują z informacjami uzyskanymi ode mnie i koleżanek z tzw. Showroomu, miejsca spotkań sprzedawcy z klientem. Nie brakuje porad typowo technicznych, że np. dana kostka się nie nadaje do konkretnego rozwiązania, bo jest za cienka lub po prostu trzeba użyć innego materiału. Duży nacisk kładę na funkcjonalność, lecz estetyka odgrywa równie ważną rolą. Czasem wystarczy zamienić kilka elementów, by stworzyć piękną aranżację służącą przez wiele lat.

Zapewne bywają sytuacje, gdy ludzie zaczynają rozmowę od „o jejku co ja mam zrobić”?!

– To często mówią na pożegnanie... Klienci są zaskoczeni ilością możliwości, mnogość opcji wyboru wręcz burzy ich koncepcje. Pewnie gdybyśmy dysponowali jednym rodzajem kostki, w dwóch kolorach, bez żadnych palisad i dodatków byłoby inaczej (śmiech). Nie mam limitu czasu na jedno spotkanie, zatem odpowiadam na każde pytanie, w takim zakresie, na jaki pozwala moja wciąż uaktualniana wiedza. Czasami ludzie zmieniają zupełnie koncepcję po rozmowie, jadą do domu, ponownie analizują, wracają, znów pytają i... kupują. Nierzadko bywa też, że do Showroomu przychodzą osoby z gotowymi projektami przygotowanymi przez architekta, lecz i wtedy służę pomocą i radą.

Nie trzeba być fachowcem

Jakie są najczęstsze pomyłki osób planujących zagospodarować teren?

– To nie pomyłki, ani błędy, tylko bardziej nieświadomość. Chodzi o wiedzę, jaki materiał trzeba użyć przy danym projekcie, ile go potrzeba, możliwości dopasowania, zmian  koncepcji, itp. Kupując nie trzeba być fachowcem, od tego my jesteśmy. Swoją drogą, bywają anegdotyczne sytuacje, gdy pani chce co innego niż pan i trzeba pogodzić ich potrzeby. Inną kwestię stanowią koszty i końcowa realizacja danego pomysłu. W efekcie, czasem trzeba skorzystać z tańszego, co nie znaczy, że gorszego rozwiązania niż wcześniej było założone.

Teoretycznie mogą pomóc wykonawcy.

– Nie tak rzadko przychodzą osoby z wykonawcami. Przestrzegam jednak, że czasami starają się oni forsować swoje zdanie, by wykonanie było prostsze, mniej czasochłonne. Naturalnie to nie reguła, według moich obserwacji większość firm podchodzi uczciwie do sprawy. Natomiast należy pamiętać, że im bardziej wymyślne ułożenie nawierzchni, tym wyższa cena usługi wykonania, mająca spowodować zaniechanie pomysłu przez klienta. Stąd też bardziej preferowane są standardowe rozwiązania.

Kolory kostki brukowej

Trendy kolorystyczne roku trzeciej dekady XXI wieku. Poważnie zabrzmiało, a zapytamy tylko o charakterystyczne cechy.

– Grafit, antracyt, odcienie szarości, biel, to na pewno jest na czasie. Raczej odchodzi się od kolorów ciepłych, kremowych, beżowych, ale i o takie bywają zapytania. Z punktu widzenia architekta, polecam proste kształty i aranżacje pasujące do obecnej architektury. Kostki Plaza Grande, Linea i Lido – tego rodzaju produkty najczęściej wybierają klienci. Ewentualnie dochodzą wariacje z ułożeniem tych kostek. Sporo pytań otrzymuję o gładkie kolory, mimo że nie są one zbyt praktyczne. Panuje swego rodzaju „rywalizacja” między trudnymi w utrzymaniu, łatwo ścieralnymi, lecz bardzo estetycznymi i ładnymi jednolitymi kolorami, a melanżami. Te ostatnie, przy właściwej konserwacji zdecydowanie prościej utrzymywać w czystości – przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Często toczę tego rodzaju dialogi. Ludzie też pytają, czy dany kolor pasuje do innego. Każdy ma swoje gusta, nierzadko mocno sprecyzowane, o których ciężko się dyskutuje. Opowiadam więc o różnych możliwościach, jednak finalnie decyduje klient.

Polecane produkty

Nowoczesna

Plaza Grande

Nowoczesna

Linea

Klasyczna

Lido

Załaduj więcej artykułów

Zobacz również