NEWSLETTER
Nowa kostka brukowa, która wygląda jak stara. Czym jest technologia epoka? 18-11-16

 
Kostka brukowa, w zależności od pożądanego efektu, podlega różnym procesom obróbki. Jednym z nich, mającym na celu postarzenie produktu, jest technologia epoka.

Proces mechanicznego „postarzania” produktu w zakładach Pozbruk stosowany jest przy użyciu dwóch różnych technologii. Jedną z nich, wykorzystywaną w zakładzie w Teolinie, jest proces wolnospadowy. Metoda ta polega na mieszaniu elementów kostki brukowej w bębnie wolnospadowym. Na skutek odbijania się od siebie, kostka brukowa uzyskuje równomierny efekt postarzenia. Technologia daje najlepsze efekty przy postarzaniu kostki granit oraz palisad, gdzie podczas obróbki obijana jest każda płaszczyzna wyrobu. W pozostałych zakładach Pozbruk stosuje się metodę młoteczkowania, polegającą na obijaniu powierzchni kostki brukowej setkami uderzeń punktowych młotków. Uzyskany efekt, w zależności od doboru siły uderzenia, wielkości młotków oraz częstotliwości może być rożny. W pełni skomputeryzowana technologia daje gwarancję powtarzalności procesu, dzięki czemu ta sama kostka brukowa zakupiona w dwóch rożnych terminach posiada taki sam efekt postarzenia.

Technologia epoka wpływa nie tylko na aspekt wizualny wyrobu. Dzięki metodzie postarzania kostka brukowa zyskuje właściwości antypoślizgowe APS. Podwyższona przyczepność może zostać wykorzystana wszędzie tam, gdzie nawierzchnia przebiega na pochyłym terenie, na podjazdach samochodowych lub przed przejściami dla pieszych. Epoka daje również możliwość absolutnej niepowtarzalności elementów, dla wszystkich tych, którzy pragną się wyróżnić na tle otoczenia. Postarzana nawierzchnia doskonale komponuje się z tradycyjną architekturą, ogrodami oraz założeniami parkowymi.

Zobacz: Produkty z programu EPOKA

© 2015 POZBRUK. Wszystkie prawa zastrzeżone.